Мова має значення!
Щороку сьогодні, 21 лютого, мільйони людей у всьому світі відзначають День рідної мови. Уперше про нього оголосила Організація Об'єднаних Націй у 1999 році з метою відзначення та просування різноманітності мов, а також захисту та підтримки мовної ідентичності.
Рідна мова є важливою складовою культурної спадщини кожної людини, адже через неї ми виражаємо думки, почуття, ідеї, а також взаємодіємо зі світом. Кожна має власну історичну цінність, що потрібно дбати та зберігати для наступних поколінь. На жаль, сьогодні, згідно з даними ЮНЕСКО, близько 6000 мов світу знаходяться під загрозою зникнення.
Відзначення свята є можливістю для кожного поглибити розуміння та повагу до рідної мови, а ще познайомитися з іншими культурами.
У Міжнародний день рідної мови здобувачі освіти Чернівецького професійного ліцею сфери послуг закликали говорити українською. Мова – наша зброя! Сьогодні від кожного з нас залежить, чи стане українська мова завтра – мовою Перемоги! Рідна мова - то сила культури, а культура - то сила народу (Іван Огієнко).
А ВИ ЗНАЄТЕ, ЩО…
Ø За даними вченого Василя Кобилюх, наша мова сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.
Ø Перші слова українською мовою датуються з 448 р. н.е. – це слова «мед» і «страва». Їх запис зробив візантійський історик Пріск Панікійський під час перебування на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію.
Ø Перший «Буквар» українською мовою був виданий Іваном Федоровим у м.Львові в 1574 році, зразок якого зберігається в бібліотеці Гарвардського університету.
Ø Українська мова була офіційною мовою Кубанської Народної Республіки в 1918—1920 роках.
Ø Балада «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?» - найстаріший український твір.
Ø Найбільше перекладів серед українських творів має «Заповіт» Тараса Шевченка: його переклали 147 мовами народів світу.
Ø Найбільше псевдонімів мав поет Олександр Кониський – 141 Іван Франко - 99, письменник Осип Маковей – 56.
Ø Основоположником нової української мови є Іван Котляревський, який своєю «Енеїдою» започаткував статус української мови як літературної.
Ø Сучасна українська мова налічує близько 256 тисяч слів.
Ø Найбільша кількість української мови починається на літеру «П».
Ø Найменш уживана літера української абетки - літера «Ф».
Ø Дихлордифенілтрихлорметилметан - найдовше слово в українській мові. Воно має 30 літер.
Ø У нашій мові є паліндроми - слова, фрази, які можна читати як зліва направо, так і справа наліво. («І що сало? Ласощі…» (Олександр Ірванець)).
Ø Українській мові властиві зменшувально-пестливі форми слів (навіть «вороги» — «вороженьки», «біда» - «бідонька»).
Ø Сучасна українська мова має 84% спільної лексики з білоруською, 70% - з польською, 68% - із сербською, 62% - з російською.
Ø Від 22 до 29 фонетичних та граматичних рис є спільними з білоруською, чеською, словацькою й польською мовами, а з російською - 11.
Ø Лише українська мова має кличний відмінок, що не скажеш про інші східнослов’янські мови (він є ще латині, грецькій та санскритській граматиках).
Ø Українська мова за кількістю орфографії (правильного написання слів) перевершує монгольську, найскладнішу мову світу.
Джерело перейти