Під час оголошення сигналу "Повітряна тривога!"
НІКОЛИ НЕ ЗАБУДЕМО! НІКОЛИ НЕ ПРОБАЧИМО!
1 ВРЕСНЯ 2022Р. - ДЕНЬ ЗНАНЬ
Тема: Ти у мене єдина
Мета: поглибити й актуалізувати знання про Україну, виховувати любов до
рідного краю, дбайливе ставлення до Батьківщини, ознайомити здобувачів освіти з
основними історичними етапами становлення державності України; формувати національну свідомість,
ціннісне ставлення до держави, суспільства; виховувати патріотизм, почуття
гордості за приналежність до української нації та особистої відповідальності за
долю своєї держави й народу, власного внеску в процеси державотворення;
розвивати пізнавальні інтереси, пам’ять,
увагу, уміння працювати в колективі, групі.
Комплексно-методичне забезпечення: відеоролики «Незалежність України – 30 років. Головні події», «Більше тільки в Україні. Що у нас най-най-най? Цікаві
факти», «Цікаві факти про Україну», відео
на пісні Наталії Бучинської «Моя Україна» і Тіни
Кароль «Україна - це ти», мультимедійна презентація.
Буває, часом сліпну від краси.
Спинюсь, не тямлю, що воно за диво,–
оці степи, це небо, ці ліси,
усе так гарно, чисто, незрадливо,
усе як є – дорога, явори,
усе моє, все зветься – Україна
Ліна Костенко
І.
Організаційна частина: перевірка готовності
групи до заняття, наявності напису теми на дошці, присутності здобувачів освіти
на уроці.
II. Мотивація навчальної
діяльності. Повідомлення теми й мети уроку. Звучить пісня у виконанні Наталії Бучинської «Моя Україна» https://www.youtube.com/watch?v=qIksCvtegDs
Тема нашого першого уроку «Ти у мене єдина» до 30-річчя
Незалежності України. У цьому році наші молодій і прекрасній, волелюбній і
незалежній державі виповнилося 30 років. Це один із найважливіших ювілеїв. Це
чудовий час для розвитку сильної і неповторної країни.
До Дня Незалежності була підготовлена концепція єдиної візуальної символіки свята.
В її основу покладена ідея бачення Незалежності як мрії, досягнення якої
прагнули багато поколінь українців.
Основний
лейтмотив проекту - слоган «Ти у мене єдина». Слоган є певним універсальним
зверненням до країни, квітки, Незалежності, нації. Квітка - образ, що розкриває ідею держави. Вона росте та
квітне, поєднуючи у собі розмаїття символів.
IІI. Актуалізація знань здобувачів
освіти
Запитання для бесіди:
1. У яких історичних документах
уперше вживається слово «Україна»? (Іпатіївський літопис 1187 року.)
2. З чого для вас починається Україна?
3. Що таке незалежність?
4. Звідки, на вашу думку, походить назва «Україна»? (Повертаючись із походів, воїни казали, що йдуть «у
край», тобто в рідні землі).
Чи знаєте ви, що… існує легенда про символи держави.
– Давно-давно жила жінка.
І було у неї три сини. Росли сини чесними, сміливими, дуже любили свою матусю,
готові були віддати за неї своє життя. Попідростали і вирішили піти у світ
прославляти свою матір. Вирушив у дорогу найстарший син. Мати на згадку
подарувала йому золоту корону з трьома промінцями. Пішов син між люди. І за
трипроменеву корону, яка зігрівала людей і вела вперед, показувала шлях до
кращого життя, дали першому синові ім’я Тризуб. Настала черга середнього сина.
Йому мати в дорогу подарувала синьо – жовтий одяг. Своїми звитяжними справами
прославляв він свою матір. Одержав середній син ім’я Прапор. А там, де був
наймолодший син, завжди лунала дзвінкоголоса пісня. Адже мама своєму
наймолодшому синові подарувала соловейків голос. І одержав син за свій
джерельний голос, величний спів ім’я Гімн. І з того часу йдуть поруч три брати
— Тризуб, Прапор, Гімн і прославляють рідну неньку.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу.
1. Пропоную переглянути
відеосюжет і пригадати, який шлях пройшла наша Україна. Яка її історія.
(«Незалежність України – 30
років. Головні події» https://www.youtube.com/watch?v=LUOAI9RZ8cI)
2. Зараз наша держава переживає тяжкі часи й кожен намагається допомогти,
внести свій вклад у майбутнє. Ми пам’ятаємо наших героїв, які боролися проти
несправедливості на Майдані, стояли на смерть за незалежність нашої держави.
«Небесна сотня» називають їх, низький їм уклін. Ми серцем і душею з тими, хто й
у ці дні боронить нашу свободу на сході України, пам’ятаємо тих, хто віддав
своє життя задля нашого щасливого майбутнього. Давайте хвилиною мовчання
вшануємо їхню пам’ять…
3. Україна -
дивовижна країна з віковою історією та багатою культурою, що створювалася
протягом тисячоліть. На її території розміщено більше 125 тисяч історичних,
археологічних пам’яток, прикладів мистецтва, безліч музеїв, що зберігають понад
10 мільйонів експонатів, 14 тисяч пам’яток архітектури, понад 1000 об’єктів
паркового мистецтва, 46 історичних культурних заповідників. Ландшафт нашої
Батьківщини вражає своїм розмаїттям: від величних Карпатських гір на заході,
родючих степів у центрі до мальовничих берегів Чорного й Азовського морів на
півдні. Кожен її куточок - це невичерпна скарбниця культурних, природних,
історичних цінностей, варта того, щоб її відкрили.
Перегляд відеоролика «Більше тільки в Україні. Що у нас
най-най-най? Цікаві факти» https://youtu.be/ZYuz1dPzkVY
4. Вікторина «Чи знаєш ти свою країну?»
Кожен патріот добре знає історію та
традиції свого народу. Спробуємо свої сили та дамо відповіді на запитання
вікторини.
Ø Найголовніша пісня
України… Гімн
Ø
Розкажіть перші рядки національного Гімну…
Ще не вмерла України ні слава, ні воля.
Ще нам, браття молодії, усміхнеться доля.
Ø
Кольори нашого державного прапора…Жовтий і синій
Ø Державний герб України…
Тризуб
Ø Грошова одиниця України… Гривня
Ø
Основний закон України… Конституція
Ø
Як співають і слухають Гімн? Стоячи
Ø
Державною мовою України є мова ... Українська
Ø
Хто був, є і залишається в серцях українців Кобзарем? Шевченко
Ø
Національний символ України. Матері дарують його своїм
дітям на щастя, на долю, відряджаючи у далеку дорогу… Рушник
Ø
Президент України… Володимир Зеленський
Ø
Дерево, яке освячується в церкві перед Пасхою. Воно
охороняє від злих сил… Верба
Ø
Кущ оспіваний в українських народних піснях, символ
дівочої вроди… Калина
Ø
Найвища гора України… Говерла
Ø
Український народний духовий інструмент з дерева або
очерету, що має форму трубки з отворами… Сопілка
Ø
Чим прикрашають голову українські дівчата? Вінком
Ø
Жовтий колір прапора - це колір... Зерна
Ø
Що означає слово «козак»? Вершник, вільна людина
Ø
Козацький човен... Чайка
Ø
Найвідоміша козацька страва… Куліш
Ø
Кому не дозволялося заходити на територію Запорозької
Січі? Жінкам
Ø
Приміщення, в якому жили козаки… Курінь
Ø
Обрядовий хліб, який печуть на Великдень… Паска
Ø
Найбільше озеро
України… Синевир
Ø
Зібрані цього дня лікарські трави вважаються найцілющими…
Свято Івана Купала
Ø
Скільки страв повинно бути на столі у Святий вечір? Дванадцять
Ø Швидкий український
танок… Гопак
5. Гра «Назви відомі місця
України»
Наша держава відома європейцям
також своїми визначними пам’ятками. Пропоную вам
переглянути відео «Цікаві факти про Україну» (https://www.youtube.com/watch?v=hDb9WxPs5TA)
Які вам відомі видатні пам’ятні місця України? Продовжте перелік.
Ø
Львівський оперний театр;
Ø
Золоті ворота у Києві;
Ø
Луцький замок;
Ø
Успенський собор
Києво-Печерської Лаври;
Ø
Собор святої Софії;
Ø
Пам’ятник засновникам Києва;
Ø
Хрещатик. Майдан Незалежності;
Ø
Хотинська фортеця…
V. Заключне
слово класного керівника
Ви - майбутнє України.
Кожен із нас відповідальний за долю своєї країни. То ж долучаймося до вивчення свого історичного минулого – трагічного і
героїчного - в ім’я збереження й розбудови нової процвітаючої України, що
рухається в європейському напрямку до кола розвинутих і успішних народів світу!
Нехай Україна квітне,
нехай небо буде чистим і мирним, нехай люди будуть щасливими й здоровими! Слава
Україні!
Демонстрація
відео на пісню Тіни Кароль «Україна - це ти». https://www.youtube.com/watch?v=076EyPEVWuU
У храмі
святого слова
Мета гри: розширювати
знання учнів про красу і багатство української мови;пробудити почуття
національної гідності;розвивати розумові та мовленнєві здібності, пам'ять,
увагу, спостережливість, кмітливість, логічне і творче мислення;виховувати
любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього
свого, українського, до народної мудрості, почуття колективізму, згуртованості,
відповідальності за спільну справу,бажання розмовляти українською мовою.
Місце проведення: кабінет української мови та літератури
Вступне слово
викладача. Ну що б, здавалося, слова...
Слова та голос — більш нічого.
А серце б’ється — ожива,
Як їх почує!..
Традиційно у нашому навчальному закладі до Дня
української писемності та мови проводяться культурно-просвітницькі заходи,
спрямовані на формування толерантності, поваги до культури, історії, мови. І
сьогодні ми зібралися, щоб провести мовно-літературну гру «У храмі святого
слова» (слайд).
Ведуча. Проте, яка ж гра
без учасників? У конкурсах гри беруть участь 3 команди по п’ять учасників (4
гравців + капітан). Отже, давайте з ними познайомимось.(Представлення учасників кожної з команд).
Зустрічаємо команди:
1. «Калинові зорі»;
2. «Стожари»;
3. «Осінні чаклунки».
Ведучий. А ще у нас є вельмишановні вболівальники, але називати
їх не будемо, головне, ми знаємо, що кожен із учасників має свою групу
підтримки.
Тепер, після такого детального знайомства, розпочинаємо
нашу гру, яка буде складатися з семи конкурсів.
1. «Розминка»;
2. «Нові слова»;
3. «Вгадати письменника»;
4. «Угадай пісню»;
5. «Поетами народжуються, ораторами стають»;
6. «Конкурс вболівальників»;
7. «Видатні українці».
Ведуча. Судді
мовно-літературної гри.
(Звучить музика, ведучі оголошують членів журі, на екрані
з’являються фото журі )
1. Цимбал Орися Василівна – директор ліцею;
2. Лакатуш Анна Вікторівна – заступник директора з НВР;
3. Симонова Лідія Миколаївна – методист ліцею.
Ведучий. Гра є гра, і як в кожній грі, є переможці і переможені. І
не важливо, кому сьогодні більше поталанить. Головне, щоб атмосфера доброти,
взаємопідтримки панувала на цій грі.
Сподіваємось, що Вам сподобається мовно-літературна гра і
залишить у ваших серцях приємні враження. Хай усім Вам щастить! (Звучить
мелодія «Я люблю Україну»).
Ведуча. Розпочинаємо
мовно-літературну гру першим конкурсом «Розминка». Вам пропонується 10
бліц-питань, підготовлені для цього конкурсу. Уважно прослухайте запитання, а
потім давайте правильну відповідь. За кожну вірну відповідь учасник отримує
максимальну оцінку – 1 бал.
Запрошуємо учасників команд приготуватися до конкурсу.
Розпочинаємо:(команди по черзі відповідають на запитання).
1. Із скількох кольорів складається веселка? (Семи)
2. Поставте у кличний відмінок слово «юнак» (Юначе!)
3. Виготовлення фігурок з паперу? (Оригамі)
4. Яку назву мала козацька держава? (Запорізька Січ)
5. Який твір Т.Шевченка був перекладений 140 мовами?
(Заповіт)
6. Частина слова без закінчення. (Основа слова)
7. Скільки звуків у слові «ходжу»? (4)
8. Що то за трава, що й сліпий знає ? (Кропива)
9. Яку назву має вечір напередодні Різдва? (Свят-вечір)
10. Що стоїть посеред землі? (Літера «м»)
1. Яке слово складається з семи літер «Я»? (Сім’я)
2. Найвища гора українських Карпат? (Говерла)
3. Як звати всіх членів сімейства Кайдашів? (Кайдашева
сім’я)
4. Скільки страв повинно бути за столом у Святий вечір?
(Дванадцять)
5. Відомий український артист театру і кіно, певний час
займав посаду Міністра культури? (Богдан Ступка)
6. Український народний танець? (Гопак)
7. Мистецтво писати чітким, рівним почерком? (Каліграфія)
8. Автор слів Державного Гімну України? (П. Чубинський)
9. Улюблений продукт на Україні? (Сало)
10. Яка буква в українській мові не має відповідного
звуку? (Ь)
1. Найвідоміший футболіст України сучасності? (Андрій Шевченко)
2. Повар на кораблі? (Кок)
3. Вигадане літературне ім’я письменника? (Псевдонім)
4. Він починається з гардеробу? (Театр)
5. Половина футбольного матчу? (Тайм)
6. Останній відмінок української мови? (Клична форма)
7.Чуже мовлення, передане дослівно? (Пряма мова)
8. Пельмені з сиром? (Вареники)
9. Велика княгиня Київська? (Ольга)
10. Керівник оркестру? (Диригент)
Ведучий. Продовжуємо виявляти свої здібності. Оголошується конкурс
«Створити нові слова». Капітани команд виберіть один конверт із завданням,
відкрийте його. Перед Вами слова, Вам потрібно із вибраного слова скласти
якомога більше слів українською мовою в називному відмінку. Завдання
розраховане на 2 хвилини. Максимальна оцінка – 5 балів.
Запропоновані слова:
1. Україна – рана, рак, кат, кут, рука, курка, кран,
кара, руїна, наука, уран,країна.
2. Самовдосконалення – канал, мовлення, село, док, мода,
воля, доля, сам,канва, вода, коло, колеса, мова, самса, кава,сад, дама.
3. Літературознавець – літера, рана, тур, літа, літо,
тату, ера, зона, зеро, література, овал, тіло.
4. Українознавець – руїна, країна, кран, руно, знавець,
кара, кора, рука, Рено, уран,урна.
5. Гвинтокрил - крило, вино, воли, нитки, гвинт,рило,кит,
вони,готи,гирло, тил.
6. Фольклористика – рак, флора, лор, актор, фольклор, рок,
крок, кит,коло,касир.
Ведуча. Запрошуємо команди
гри презентувати створені слова. (Команди по черзі називають слова, перемагає
та команда, котра утворила найбільше слів).
Ведучий. Слово надається журі для оголошення результатів
конкурсів.
Ведуча. Часто в житті за
першими ознаками ми можемо дуже швидко визначити про кого або про що йде мова.
А чи впораються з цим завданням наші учасники, ми зараз дізнаємося.
Отже, умови конкурсу «Простіше простішого». Вам
пропонують факти з життя певної видатної особистості. Є шість фактів, які
вказують, хто саме ця людина.
Учасники кожної команди, що дають вірну відповідь після
першої підказки, отримують 6 балів, після другої – 5, 3-ї –4 бали, 4-ї – 3
бали, 5-ї – 2 бали, 6-ї – 1 бал.
(Коли команди відгадали видатну особистість, на слайді
з’являється портрет цієї особистості).
Розпочнемо:
1. Він є сином коваля, якого шанували за природний розум
та щиру вдачу.
2. Перший його вірш називався "Великдень" і був
присвячений пам’яті батька, який помер у Великодню ніч.
3. Він навчався на філософському факультеті університету,
який зараз носить його ім’я.
4. Його поезію покладено на музику і озвучено у виконанні
В.Козловського.
5. Поет, прозаїк, автор праць з історії і теорії
літератури, якого називають великим Каменярем.
6. Свої враження дитячі висвітлює у творах «Лис Микита»,
«Фарбований лис»,«Малий Мирон», «У кузні». (І. Франко)
1. Народився на Черкащині в багатодітній родині
козацького походження.
2. Малим шукав «залізні стовпи», що «підпирають» небо, і
заблукав у полі. Чумаки, зустрівши хлопця, забрали його з собою.
3. Любив малювати, завдяки цьому мистецтву став вільним.
4. Народився та помер в один місяць, коли прилітають
лелеки з теплих країв.
5. Створив першу книгу знань та написав багато творів про
життя кріпаків.
6. Його ми знаємо як великого Кобзаря. (Т. Шевченко)
1. Він є автором соціально-побутових оповідань та
повістей, у яких відображається тяжке життя українського народу ІІ половини ХІХ
століття.
2. Цей митець працював у Богуславському духовному училищі
викладачем церковнослов’янської мови.
3. Його пру належать комедії з міщанського побуту «На
Кожум’яках», «Голодному й опеньки м’ясо».
4. Він народився в м. Стеблеві Київської губернії
Канівського повіту(нині – Черкаська область Корсунь-Шевченківський район).
5. У одній із своїх повістей прозаїк змалював картину
складних процесів, зумовлених реформою 1861 року.
6. Одним із найбільш відомих його творів є
соціально-побутова повість «Кайдашева сім’я». (Іван Нечуй-Левицький).
Ведуча. (Звучить мелодія).
Поезія і пісня – дві великі сили. Поезія – це вогник, який запалює душу людини,
він схожий на полум’я свічки. Музика – рідна сестра поезії. Поезія і музика
мають багато спільного, тому не дивно, що для багатьох поетів музика є
невід’ємною частиною мислення.
Ведучий. Як ви вже зрозуміли наступний конкурс присвячений пісні.
Отож, всі знають, що українці – співоча нація. Як вони
люблять співати: то сумної, то веселої, то жартівливої.
Ведуча. Конкурс називається
«У рідному краї й серце співає» – «Угадай пісню».
Завдання - впізнати пісню. Команди по черзі прослуховують
фонограми пісень, відгадують назви пісень. (Правильний варіант програється і
співають усі команди )
Кожна правильна відповідь – 1 бал.
Фонограми пісень:
1 «Рфозпрягайте, хлопці коней»;
2 «Чорнобривці»;
3 «Пісня про рушник»;
4 «Водограй»;
5. «Два кольори»;
6. «Червона рута»;
7. «Україна - це ти»;
8. «Одна калина».
Ведучий. Слово надається журі.
Ведуча. Молодці! А зараз
конкурс – «Поетами народжуються, ораторами стають».
Оцінювання конкурсних виступів здійснюється за такими
критеріями:
Ø
повнота розкриття
теми виступу, підбір переконливих аргументів (3 бали);
Ø
вміння
встановлювати та закріплювати контакт з аудиторією (3 бали);
Ø
культура мовлення та красномовність (образність
мовлення; використання дотепів, гумору, іронії, використання доречних і влучних
афоризмів, крилатих виразів, приказок, прислів’їв), лаконізм (3 бали);
Ø
якість подання
мовлення (дикція, тембр голосу, міміка, жести) (2 бали);
Ø
дотримання
встановленого регламенту (3 хвилини); при недотриманні регламенту мінус 1 бал.
Ведучий. Оратори, виберіть один конверт із темою виступу:
Ø
«Що таке зрада?
Байдужість – це крок до зради?»;
Ø
«Чи залежить щастя
родини від матеріального достатку?»;
Ø
«З якого віку
людина заслуговує на повагу? Ким виховується повага: батьками чи педагогами?».
Ведуча. Багата й
різноманітна творчість нашого народу. З вікових глибин зринає перед нами
фантастичний світ казок, загадок, розгадування яких вимагає не тільки певної
суми знань, а й спостережливості, кмітливості та уміння. Отож, наступний конкурс
«Слово це - не дивина (зустрічаєш мало не щодня)». Як ви зрозуміли,
вболівальникам потрібно відгадати запропоновані нами загадки.
1.У вінку зеленолистім, у червоному намисті (Калина).
2. Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє.
(Книга).
3. Книжки читаю, а грамоти не знаю. (Окуляри).
4. Чорний Іванчик,
дерев'яна сорочка, де носом поведе, замітку кладе. (Олівець).
5. Мовчить, а сто дурнів навчить (Книга).
6. Розумний сівач по білому полю бігає (Олівець).
7. Рогатий, а не бик, пливе, а не качка (Місяць).
8. На небі одно, на землі нема, у баби двоє, у дівки
нема. (Літера „Б").
9. Коли дурень розумний? (Коли мовчить).
10. У якому місяці люди найменше хліба їдять? (У лютому).
Ведуча. Останній наш
конкурс має назву «Видатні українці».
За 2 хв. капітани кожної команди повинні не називаючи
імен та прізвищ видатних українців дати зрозуміти своїй команді про кого йде
мова. Максимальна оцінка за кожне правильне прізвище – 1 бал.
1. Віталій Кличко – чемпіон світу по боксу
2. Іван Нечуй-Левицький – письменник
3. Руслана - співачка
4. Богдан Хмельницький – гетьман України
5. Яна Клочкова – плавчиня
1. Тарас Шевченко – поет
2. Андрій Шевченко – футболіст
3. Владислав Яма – хореограф
4. Іва́н Гешко́ - легкоатлет
5. Софія Ротару - співачка
1. Ярослав Мудрий – створив першу бібліотеку
3. Іван Котляревський – письменник
4. Андре Тан – дизайнер
5. Катя Осадча – ведуча «Світське життя»
Ведучий. Людина, яка любить свою Батьківщину, а значить і мову,
людей, готова завжди прийти на допомогу тим, кому вона потрібна, готова служити
інтересам держави, а державі потрібні розумні, духовно багаті громадяни.
Ведуча. Так наші учасники і
вболівальники сьогодні довели, що знання мови і вміння нею користуватися – це
шлях до всебічного розвитку людини. Таким чином вони можуть стати гідними
громадянами України.
Ведучий. Мабуть, прийшов час висловити свої думки журі та підвести
підсумок, адже наша мовно-літературна гра підійшла до завершення.
Скільки не спіли б, а кінчати час.
Може, ще зіграєм, тільки в інший раз.
Хай промінці історії засяють над нами,
Рідну землю пізнавати будем разом з Вами!
Ведуча. Увага! Увага!
Увага!
Для підведення підсумків змагань надаємо слово журі.
(Оголошення результатів гри, нагородження команд).
(Звучить музика - фанфари нагородження переможців).
Нагороджується команда… за активну участь у грі…
Нагороджується команда… за І місце у грі…
Ведучий. Вітаємо переможців!
Ведуча. Дякуємо командам за
цікаву гру, журі за об’єктивне суддівство, а Вам, глядачі, за щире ставлення до
учасників гри та за підтримку, дякуємо, що тепло сприймали виступи учасників
змагань.
Ведучий. Читаймо якомога більше і плекаймо рідне
слово!
Ведучі (разом). До нових
зустрічей!!!(Звучить музика).
Немає коментарів:
Дописати коментар